Vinnare Uttranloppet 2022

Resultat Uttranloppet 2022

På denna sida hittar du alla resultat från Uttranloppet 2022. Tävlingen genomfördes 3 september 2022. I år genomförde 85 löpare loppet och 22 funktionärer gjorde arrangemanget möjligt.

Endast de första tiderna redovisas i de yngre klasserna. Övriga löpare redovisas i bokstavsordning, utan inbördes resultatordning.

Se tidigare resultat

Segrare 2022

Segrare av vandringspriset går till den snabbaste löparen i mål inom Junior- och SeniorEliten.

Dam: Stina Andersson (24:23) – Nytt banrekord

Herr: Jens Barkestam (20:42)

SeniorEliten, Dam

20 år och äldre

PLATSTIDSTARTNRNAMN
124:23109Stina Andersson
228:02107Frida Thelin
328:32110Yvonne Edlund
432:3597Annika Grund
534:30112Fredrika Lindberg

SeniorEliten, Herr

20 år och äldre

PLATSTIDSTARTNR NAMN
120:42118Jens Barkestam
220:52117Felix Kuritzén
321:41126Tom Axelsson
425:00121Kjell Ågren
525:05128Ulf Zethelius
626:32120Kenny Stoor
727:00125Ruben Kuritzen
827:32123Max Ringbom
928:56119Johan Håkansson
1038:06127Tomas Therén

JuniorEliten – Tjejjer

Flickor 13-19 år

PLATSTIDSTARTNR NAMN
130:0294Elise Mattisson
231:3095Jenny Zethelius
338:0598Vendela Therén

JuniorEliten – Killar

Pojkar 13-19 år

PLATSTIDSTARTNR NAMN
124:5496Lucas Edlund
234:0499Filip Regnander
334:05100Max Regnander

StavEliten

Alla åldrar

PLATSTIDSTARTNR NAMN
119:25136Käthe Westerberg
219:27111Martina Regnander
319:28129Jens Pettersson

JättEliten

Flickor/pojkar, 9 – 12 år

PLATSTIDSTARTNR NAMN
104:1071Adrian Pålsson
204:2376Henning Garpsäter
304:2478Lina Edlund

Övriga löpare, A-Ö

STARTNRNAMN
72Edvin Ogen
74Frans Runzell
75Hampus Adelly
83Joel Regnander
77Kevin Quddus
79Linnea Thuden
84Ludvig Lindström
80Måns Bygdeman
82Tuvalieh Larsson Ngo

PyttEliten

Flickor/pojkar, 6 – 8 år

PLATSTIDSTARTNR NAMN
102:4947Frank Mattisson
202:5236Alex Bruce
302:5337Alexander Therén

Övriga löpare, A-Ö

38Alvar Ogen
39Astrid Runnzell
40Bror Thelin
41Edda Melin Arvidsson
42Edvard Elm
43Eleonora Lindberg
63Elvira Liljebjörn
45Felix Nyberg
46Frank Grund
48Hedvig Grund
49Henry Grund
50Hugo Thuden
65Isabella Lindström
51Juno Carnbrand
62Leija Katerbarg
53Leonard Lindberg
54Lily Ebrahimzadeh
66Neo Kasumovic
55Neo Larsson Ngo
56Oskar Axelson
57Sixten Bring
58Sture Rudbäck
59Svea Petersson Billenman
60Viktor Nyberg
61Walter Elm

TumEliten

Flickor/pojkar, 4 – 5 år

PLATSTIDSTARTNR NAMN
101:1428Nero Carnbrand
201:1923Astrid Melin Arvidsson
301:1922Arvid Berglund

Övriga löpare, A-Ö

STARTNRNAMN
21Amanda Eriksson
24Emilia Barkestam
25Eskil Bring
26Judit Thelin
27Kelvin Wu Lellky
30Saga Katerbarg

FörEliten

Flickor/pojkar, 3 år eller yngre

PLATSTIDSTARTNR NAMN
101:0814Adele Nyberg
201:177Lukas Axelsson
301:278Lukas Rådmans Quezada

Övriga löpare, A-Ö

STARTNRNAMN
15Leon Nyberg
1Agnes Wu Lellky
3Henry Löpare
4Hilda Landerus
6Hugo Lindberg
9Luna Kanehorn
10Ossian Elm
11Tage Berglund Bygdeman
13Walter Örn Wallin